Leczenie uzależnienia od komputera i gier komputerowych

Wszyscy ludzie zmagają się z wieloma problemami niezależnie od swojego wieku. Młodzież ma trudności z nawiązywaniem nowych kontaktów, a dorośli bywają przepracowani i sfrustrowani. Nic więc dziwnego, że przybywa osób chcących uciec od stresów do komputera, od przykrej rzeczywistości w świat wirtualny. Coraz więcej użytkowników Internetu dotyka uzależnienie od gier komputerowych. Sprawdź, czy Twoje dziecko ma objawy świadczące o nałogu! Dowiedz się, gdzie znaleźć pomoc, jakie ośrodki oferują uzależnionym leczenie oraz na czym polega terapia.

Czemu uzależnienie od gier jest takie groźne?

Dlaczego miłość do grania kończy się na terapii? Mogłoby się wydawać, że ryzyko związane z komputerem polega na oswajaniu z brutalnością produkcji dla fanów sieciowych rozgrywek. Wśród popularnych tytułów można wymienić te skupione na doskonaleniu umiejętności likwidacji wrogów. Jednak to nie czyny popełniane przez uzależnionych graczy wywołują objawy nałogu i wymagają leczenia. Uzależnienie od gier komputerowych u dzieci czy młodzieży to skutek chęci ucieczki przed życiem. W świecie wirtualnym problemy można rozwiązać łatwiej i szybciej. W prawdziwym pomocą służy terapia w ośrodku.

Wiele dzieci spędza przed komputerem długie godziny, bo wolą sztucznie stworzony świat niż rzeczywistość. Jako wojownik, mag czy inna postać gry komputerowej wydają się sobie ciekawsi, oryginalni, atrakcyjniejsi. Gracz z objawami uzależnienia przestaje być np. przeciętnym uczniem czy słabo opłacanym pracownikiem. W świecie po drugiej stronie monitora wciela się w lepszą wersję siebie.

Nawet dorosły może ignorować symptomy i nie zauważyć, że popada w uzależnienie od komputera. Mimo objawów nałogu uważa, że nie potrzebuje leczenia w ośrodku. Przebywa w grze, bo tak wybrał, więc terapia dla uzależnionych wydaje mu się zbędna.

Przyczyny uzależnienia od gier komputerowych

Pasja grania nie oznacza konieczności terapii w ośrodku. Pragnienie wykreowania awatara i przeżywanie przy jego pomocy przygód nie zawsze prowadzi do punktu, w którym pomoże tylko leczenie. Niestety gra komputerowa często odgrywa rolę miejsca, w którym można się schować. Przed komputerem uzależnione dziecko ma szansę wcielić się w postać odważniejszą, mającą większe możliwości (włącznie z magicznymi). Im większe odnosi sukcesy, tym bardziej je to pochłania. Innymi słowy, zwiększają się objawy, rośnie uzależnienie od komputera. Każde zwycięstwo to zastrzyk endorfin, sympatia znajomych z gildii, poczucie przynależności do grupy. Trudno z tego zrezygnować już na pierwszym etapie, później wsparciem bywa dopiero terapia.

Powody, dla których tylu użytkowników gier komputerowych traci kontakt z rzeczywistością, są zrozumiałe nie tylko w przypadku młodzieży. Uzależnione dzieci oraz nastolatki mają potrzebę akceptacji rówieśników. Jeśli są przez nich odrzucane, tym większe prawdopodobieństwo, że popadną w uzależnienie od komputera, będą zmagać się z objawami nałogu i potrzebować leczenia w ośrodku. W świecie wirtualnym mogą odrzucić swój wizerunek i stać się zupełnie innymi osobami. Jednocześnie mają wrażenie anonimowości, co popycha je do agresywniejszych zachowań. Specjaliści omawiają te zagadnienia na terapii dla uzależnionych od gier komputerowych.

Jak padło wyżej, nie tylko dzieci czerpią przyjemność z rozgrywek przed komputerem. Uzależnieni dorośli równie chętnie poświęcają wiele godzin na potyczki w samotności bądź w grupie. Mogą mieć niskie poczucie własnej wartości lub niezaspokojone potrzeby emocjonalne. Zamiast podjąć leczenie wolą uwolnić się od negatywnych emocji dzięki grom komputerowym. Mimo iż są starsi, nie zauważają niepokojących objawów. Nie widzą, kiedy przyjemność zmienia się w uzależnienie. Zamiast być metodą relaksu staje się problemem wymagającym terapii w ośrodku.

Jakie są objawy uzależnienia od komputera?

Najczęściej o tym, że ktoś ma kłopoty z kontrolą czasu spędzanego w sieci, informuje go otoczenie. Pierwszymi osobami, które dostrzegają objawy i mówią o leczeniu w ośrodku, są członkowie rodziny uzależnionego. W przypadku ludzi mieszkających samotnie czas reakcji może się wydłużyć. Zazwyczaj kwestia zbyt długiego siedzenia przy komputerze pojawia się, gdy gra komputerowa staje się ważniejsza niż obowiązki. Człowiek dotknięty uzależnieniem zaniedbuje pracę, nie przestrzega terminów, więc piętrzą się jego zaległości. U młodzieży dochodzą trudności z nauką, rozkojarzenie na lekcjach lub zajęciach. To odpowiedni czas na terapię w ośrodku. Brak leczenia może skutkować pogorszeniem stanu psychicznego.

Najczęściej obserwowane objawy uzależnienia od komputera to poświęcanie każdej wolnej chwili na grę włącznie z zarywaniem nocy. Kiedy rodzina zawsze wie, gdzie znaleźć uzależnioną osobę (przy biurku, pochłoniętą graniem), to również oznaka braku kontroli oraz przesłanka do leczenia w ośrodku. Kiedy nałóg gier komputerowych przybiera na sile, wszystko inne przestaje mieć znaczenie. Chory może zdawać sobie sprawę z negatywnych skutków swoich działań, ale i tak nie przestaje wchodzić do wirtualnego świata. Jeśli jest powstrzymywany, reaguje rozdrażnieniem. W skrajnych przypadkach bez dostępu do komputera staje się agresywny. Na tym poziomie powinien udać się na terapię.

Kiedy zgłosić się na leczenie uzależnienia od gier komputerowych?

Rodzice dzieci mających objawy nałogu powinni poszukać wsparcia u specjalisty. Nieletni mogą być umieszczani w profesjonalnych ośrodkach oferujących leczenie uzależnienia od gier komputerowych. Czasami koniecznością będzie przymusowa terapia. Dorośli uzależnieni muszą samodzielnie podjąć decyzję o oddaniu się pod opiekę, niezależnie czy chodzi o sesje w gabinecie, czy o pobyt w odpowiedniej placówce. Dopiero po dopuszczeniu do siebie myśli, że przez komputer straciło się kontrolę nad własnym życiem, można zacząć pracę nad jej odzyskaniem.

Pierwsza faza pobytu w ośrodku to całkowite odcięcie uzależnionych od źródła problemu – czyli od gry komputerowej. Dużą skuteczność w niwelowaniu tego rodzaju zaburzeń ma terapia poznawczo-behawioralna. Leczenie uzależnienia od komputera zgodnie z jej zasadami polega na eliminacji objawów, nieprawidłowych zachowań oraz poglądów, a następnie wypracowaniu w ich miejsce właściwych mechanizmów.

Celem spotkań z terapeutą ośrodka będzie poprawa jakości życia uczestnika sesji. Specjalista koncentruje się na znalezieniu rozwiązania, stosuje w trakcie odpowiednie techniki terapeutyczne. Uzależnione dziecko powinno czynnie uczestniczyć w procesie, aby uwolnić się od przymusu sięgania po gry komputerowe.

Leczenie i terapia uzależnienia od komputera

W zależności od konkretnego przypadku, kierunków terapii wykorzystywanych przez pracowników ośrodka itd. uczestnicy poznają opcje radzenia sobie z nałogiem nadmiernego korzystania z komputera. W ramach leczenia mogą być zachęcani do udziału w zajęciach jogi czy medytacjach, które pomogą im się wyciszyć oraz zrelaksować. Mogą walczyć z objawami uzależnienia od gier komputerowych poprzez szeroko rozumiane zajęcia ogólnorozwojowe. Uzależnione dzieci mają okazję zaangażować się w aktywności wymagające współpracy w grupie.

Czasami leczenie nałogu takiego jak uzależnienie od komputera przybiera różne postaci. Terapia może być w formie wyjazdu integracyjnego (np. do miejsca, gdzie trudno o zasięg). Podczas pobytu w ośrodku pacjenci mają szczegółowo opracowany program dnia, dzięki czemu nie zostaje im wiele czasu na myślenie o grach komputerowych. Efektywna jest również tzw. arteterapia, forma leczenia, w której psychoterapia łączy się z procesem twórczym. Uzależnione dzieci otrzymują szansę na opisanie objawów, wyrażenie swoich odczuć w zupełnie inny sposób niż podczas rozmowy w gabinecie terapeuty.

Destrukcyjne objawy zaburzeń czynnościowych, z którymi wiąże się nadużywanie komputera, dzięki terapii w ośrodku mogą zostać skutecznie zniwelowane. Leczenie uzależnienia od gier komputerowych jest zorientowane na cel, czyli nauczenie pacjentów nowych, sprawdzonych metod radzenia sobie ze stresem. Zarówno uzależnieni dorośli biorący udział w sesjach, jak i dzieci przyswajają mechanizmy opanowywania emocji. Konsultacje umożliwiają im wewnętrzny rozwój.

Ośrodek dla dzieci uzależnionych od komputera

Osoby z objawami nałogu zdecydowane na podjęcie terapii w specjalistycznym ośrodku są informowane o zasadach obowiązujących uzależnionych podczas leczenia. Przydatne będą zalecenia lekarskie, jeśli pacjent takimi dysponuje, ostatnie wypisy ze szpitali oraz karty informacyjne. Rodzice nieletnich powinni pamiętać m.in. o ubraniu sportowym, adidasach etc.

Co zrozumiałe, przy uzależnieniu od gier komputerowych należy odciąć pacjenta od czynników mogących wywoływać niepożądane objawy. Ośrodek dla dzieci uzależnionych od komputera to nie miejsce na laptop. Na terapii nie można też mieć smartfona.

Ważnym elementem leczenia uzależnienia od gier komputerowych u dzieci jest kontakt z rodziną pacjenta. Nie zawsze wystarczy przekazać mu narzędzia do walki z problemem, znaczenie ma również powrót do bezpiecznego środowiska. Jeżeli to możliwe, dobrym rozwiązaniem będzie wspólna terapia – udział opiekunów jeśli nie w całości, to choć w części sesji terapeutycznych.

Wszyscy członkowie rodziny powinni się nauczyć, jak funkcjonować po tym, jak uzależniony opuści ośrodek. Przykładowo, jeśli rodzeństwo będzie grało na komputerze, objawy uzależnienia mogą powrócić ze wzmożoną siłą. Bratu lub siostrze będzie trudniej zwalczyć pragnienie dołączenia do potyczek, więc może zaprzepaścić efekty leczenia.

Gdzie znaleźć profesjonalną pomoc przy uzależnieniu od gier?

Współcześnie zagrożenie płynące ze strony gier komputerowych dostrzega wielu badaczy. Osoby z uzależnieniem od komputera mogą znaleźć specjalistyczne wsparcie w gabinecie psychologa. Podczas konsultacji terapeuta przeanalizuje objawy i zasugeruje rozwiązanie. Dobrym pomysłem jest terapia w profesjonalnym ośrodku, którego pracownicy mają wiedzę oraz doświadczanie niezbędne przy leczeniu dzieci oraz dorosłych. Ważne jest pełne wsparcie, empatyczne podejście oraz opieka wykwalifikowanego zespołu. Jeśli obserwujesz u siebie bądź podopiecznego objawy uzależnienia od gier komputerowych, zgłoś się po pomoc.