Jak rozpoznać depresję u nastolatka?
Od lat obserwuje się wzrost zachorowań na depresję, a mniej lub bardziej intensywne stany depresyjne dotykają coraz więcej ludzi. To szczególnie niebezpieczne w przypadku osób w okresie dojrzewania. Wyjątkowo wrażliwe, z dopiero kształtującym się charakterem, są podatne na różnego typu zaburzenia. Jak rozpoznać u nastolatka objawy depresji, a przede wszystkim nie pomylić ich z chwilowym pogorszeniem nastroju i nie zlekceważyć? Na czym polega leczenie depresji u młodzieży?
Depresja u młodzieży – rosnący problem społeczny
Liczba dzieci cierpiących na depresję rośnie wraz z ich wiekiem. Przykładowo, u maluchów powyżej 2. czy 3. roku życia wynosi 1%, by wzrosnąć do 20% w grupie młodzieńczej. U młodszych dzieci myśli o odebraniu sobie życia rzadko przybierają realną formę. Z kolei depresja u młodzieży to wyjątkowo groźne zjawisko.
To, co łączy okresy dzieciństwa oraz dojrzewania, to wysoki współczynnik choroby towarzyszącej. Jeśli rodzice zauważą objawy depresji u nastolatków, z dużym prawdopodobieństwem schorzenie nie będzie jedynym, które dotknie ich potomka. Najczęściej łącznie z depresją pojawiają się zaburzenia lękowe (nawet u 70% chorych). Wielu z nich potrzebny będzie ośrodek leczenia depresji dla młodzieży.
Jakie są przyczyny depresji u nastolatków?
Powodem rozwoju schorzenia może być jeden bądź szereg czynników. Między innymi, przyczyny depresji u nastolatków to przemoc domowa, brak zainteresowania lub przeciwnie – nadmierne kontrolowanie dziecka przez rodziców. Przesłanką może być również nadmierna wrogość opiekunów przekładająca się na strach oraz brak poczucia bezpieczeństwa. Kolejne czynniki wywołujące objawy depresji u nastolatków to zaniedbanie, obarczanie dziecka zbyt dużą odpowiedzialnością. Na powstanie depresji może mieć wpływ choroba rodzica lub innego członka rodziny – włącznie z alkoholizmem, narkomanią oraz pozostałymi schorzeniami wywołanymi przez nałogi.
Istotne przyczyny depresji u nastolatków, o których warto wspomnieć, to konflikt małżeński rodziców, rozwód albo śmierć jednego z nich. Do listy możliwych powodów można dodać też biedę, izolację społeczną danej rodziny oraz wykorzystywanie dziecka przez opiekunów (fizyczne, psychiczne, seksualne).
Jakie są objawy depresji u nastolatków?
Jeśli chodzi o symptomy choroby, depresja u młodzieży nie różni się od wersji, na którą uskarżają się osoby dorosłe. Podobnie jak u nich, u dzieci pojawia się smutek, przygnębienie, poczucie beznadziei, a nierzadko braku sensu życia. Objawem świadczącym o depresji może być spadek energii oraz nadmierne zmęczenie, utrata zainteresowania aktywnościami, które wcześniej cieszyły dziecko. Jakie są objawy depresji u nastolatków prócz tego? Przykładowo, spadek lub wzrost apetytu, spowolnienie albo pobudzenie, a także problemy ze snem.
Kolejne objawy depresji u nastolatków, o których należy wiedzieć, to spadek samooceny oraz zaburzenia koncentracji uwagi. Groźnym objawem może być nadmierne poczucie winy, którym chory sam się obciąża. Niezwykle niebezpieczne są nawracające myśli o śmierci oraz samobójstwie.
Profesjonalny ośrodek leczenia depresji dla młodzieży
Tak samo, jak u dorosłych, leczenie depresji u młodzieży łączy w sobie farmakoterapię oraz psychoterapię. Zazwyczaj zaleca się również terapię w warunkach domowych. Wymaga zaangażowania rodziców, którzy powinni otoczyć potomka opieką oraz wspierać go we wszystkim.
W trudnych przypadkach warto zwrócić się o pomoc o placówki zapewniającej kompleksową opiekę. Specjalny ośrodek leczenia depresji dla młodzieży pomoże wrócić dziecku do równowagi psychicznej.