Wczesne oznaki uzależnienia u młodzieży
Jak rozpoznać, że młody człowiek wpadł w sidła nałogu? Uzależnienia u dzieci i młodzieży niestety nie są rzadkim przypadkiem. Czy wahania nastroju u nastolatków lub krwotoki z nosa mogą być niepokojące? Nie muszą one oznaczać problemu z alkoholem, lekami lub narkotykami, ale warto być czujnym! Jak wcześnie go rozpoznać, aby rozpocząć prawidłowe w tym przypadku postępowanie?
Symptomy fizyczne u uzależnionych dzieci i nastolatków
Niekiedy pierwsze kłopoty związane ze zmianą dotychczasowego zachowania i wahania nastroju u dziecka jego opiekunowie przypisują dojrzewaniu czy próbom dostosowania się do środowiska rówieśniczego. Nie sposób jednak nie zauważyć symptomów fizycznych. Może to być na przykład nagła utrata wagi, czerwone, przekrwione oczy czy krwotoki z nosa u nastolatków i dzieci, drżące dłonie, które trudno powiązać z ich stanem zdrowia. Warto zwrócić na nie uwagę, ponieważ mogą one oznaczać wczesne uzależnienie.
Jak zmienia się zachowanie uzależnionych dzieci?
Niekiedy rodzic może zaobserwować, że dziecko stało się nadpobudliwe, drastycznie zmieniło swój wygląd, zaprzestało dbania o higienę osobistą. Jeśli jest to uzależnienie młodzieży od narkotyków – niepokojące może okazać się noszenie bluz z długimi rękawami nawet w upalne dni, gdyż w ten sposób dzieci starają się ukryć ślady po wkłuciach. U nastolatków może pojawić się utrata zainteresowania dotychczasowymi pasjami, zdarza się też, że częściej proszą oni o większe kwoty pieniędzy, bywają też senni, przygnębieni, a nawet agresywni. Alarmujące też bywa opuszczanie zajęć szkolnych, zmiana towarzystwa rówieśniczego, powtarzające się kłamstwa.
Jak prawidłowo rozpoznać uzależnienie u nastolatków?
Rodzicom, którzy po raz pierwszy są postawieni w tak trudnej sytuacji, może być bardzo trudno nawiązać kontakt z dzieckiem, które prawdopodobnie padło ofiarą uzależnienia. Niestety zmiana zachowania u młodzieży nie ułatwia zadania – nastolatkowie bywają agresywny, opryskliwi i zamykają się w sobie, nie dopuszczając nikogo do siebie. Ważna jest oczywiście szczera, pełna empatii rozmowa. Młody człowiek musi poczuć się bezpieczny i rozumiany, wówczas będzie bardziej skłonny do rozmowy, również z psychologiem, a ta wydaje się kluczowa dla postępu w sprawie.
Jak nie zrazić do siebie uzależnionego dziecka?
Jeśli podejrzewasz, że Twój nastolatek padł ofiarą uzależnienia, nie odkładaj tematu w czasie! Na początek możesz spróbować skontaktować się z pedagogiem w jego szkole, dotychczasowymi przyjaciółmi lub psychologiem w poradni. Ważne jest, aby nie przemawiać do dziecka, lecz rozmawiać z nim – dać mu przestrzeń do wyrażenia swoich poglądów i emocji. Nie oceniaj jego wyborów, ale też nie bagatelizuj jego problemów. Dzięki temu będzie czuło w Tobie wsparcie i pozwoli sobie pomóc.
Pomóż swojemu dziecku uporać się z uzależnieniem!
Różne mogą być przyczyny, dla których Twoje dziecko sięga po alkohol lub narkotyki. Ważne, aby w porozumieniu z nim i we współpracy z psychologiem udało się odkryć, dlaczego boryka się ono z wahaniami nastroju lub ma częste krwotoki z nosa, które udało Ci się zaobserwować. Jeśli masz pewność, że to uzależnienie u młodzieży – nie wahaj się, tylko działaj! Skonsultuj się ze specjalistycznym ośrodkiem dla nastolatków, który przedstawi Ci, jak powinny wyglądać Twoje kolejne kroki.