Uzależnienie od leków bez recepty – jak rozpoznać i przeciwdziałać?

24 maja, 2023

Uzależnienie od leków bez recepty – jak rozpoznać i przeciwdziałać?

Wiele substancji chemicznych ma właściwości silne uzależniające. Takie działanie na człowieka mogą mieć nawet leki, również te bez recepty. Łatwy dostęp do preparatów zawierających opioidy, a nawet kodeinę sprawia, że wiele osób po nie sięga. Stosowane zgodnie z zaleceniami mogą pomagać, jednak problem pojawia się, gdy człowiek nie potrafi już bez nich funkcjonować. Można wtedy mówić o lekomanii. Sprawdź, jakie są jej objawy oraz w jaki sposób jej przeciwdziałać.

Uzależnienie od leków, czyli kiedy pomoc zmienia się w nałóg

Silnie uzależniające działanie narkotyków jest powszechnie znanym faktem. Wiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy, że nie tylko nielegalne substancje mogą mieć niekorzystny wpływ na organizm człowieka. Równie zgubne skutki może mieć nadużywanie dostępnych w aptekach leków bez recepty, zwłaszcza tych z kodeiną i opioidami w składzie. Ich celem często jest doraźna pomoc w przypadku dolegliwości bólowych czy problemów z zasypianiem. Jednakże dostępność sprawia, że wiele osób sięga po nie zbyt często, a nawet popada w uzależnienie od leków.

Kodeina i opioidy bez recepty

Za uzależniające właściwości preparatów odpowiada ich skład. Szczególne uzależnienie powoduje zwłaszcza kodeina oraz opioidy, dostępne w lekach bez recepty. Co prawda znajdują się one w nich w niewielkich ilościach, a prawidłowe ich zażywanie, zgodne z zaleceniami lekarza lub ulotką dołączoną do opakowania, nie wpływa negatywnie na człowieka. Problem, czyli lekomania, pojawia się, gdy są one stosowane niezgodnie z ich przeznaczeniem lub dłużej niż jest to zalecane.

Lekomania – objawy uzależnienia od leków

Każdy człowiek ma większą lub mniejszą podatność na nałogi. Niezależnie od tego u większości uzależnionych można zaobserwować podobne objawy. W przypadku lekomanii będą to: odczuwanie przymusu do zażywania leków, uodpornienie na ich działanie i konieczność przyjmowania większych dawek, a także zmiany behawioralne takie jak silne wahania nastroju. Zauważyć u nich można również zmiany w osobowości, w tym nawet spadek zdolności psychomotorycznych. Osoby borykające się z uzależnieniem od leków mogą także odczuwać objawy abstynencyjne.

Leczeniu bólu kodeiną i opioidami a lekomania

Próg bólu jest kwestią indywidualną – jedni potrafią wytrzymać więcej, inni mniej. Inaczej sprawa wygląda, gdy dolegliwości bólowe są stałe lub szczególnie silne. Wówczas często pomocne mogą okazać się leki bez recepty zawierające substancje takie jak opioidy i kodeina. Uzależnienie od nich może jednak kosztować o wiele więcej. Z tego powodu warto wiedzieć, jak je stosować i kiedy przestać.

Przeciwdziałanie uzależnieniu od leków

Profilaktyka to często najskuteczniejszy sposób leczenia. W celu uniknięcia lekomanii warto pamiętać o stosowaniu leków zgodnie z zaleceniami znajdującymi się na ulotce dołączonej do ich opakowania. W niektórych przypadkach można także skonsultować się z lekarzem przed ich zażyciem. Sytuacja wygląda inaczej, gdy widoczne są już objawy wskazujące na lekomanię. Wówczas niezbędna może okazać się terapia w ośrodku leczenia uzależnień. Polega ona nie tylko na detoksykacji, ale także psychoterapii.