Uzależnienie od komputera i gier u dzieci, młodzieży i dorosłych
Trudno dziś wyobrazić sobie życie bez komputera. Pracujemy przy nim, uczymy się, szukamy informacji oraz poświęcamy się rozrywce. Nie zawsze udaje nam się szybko zorientować, że czas spędzany przed monitorem niebezpiecznie się wydłuża. Nie każdy rodzic zdaje sobie sprawę, że jego dziecko uzależniło się od gier komputerowych. W nałóg wpadają również dorośli. Jak pomoc sobie lub członkowi rodziny?
Na czym polega uzależnienie od komputera?
Podobnie jak przy problemie z każdą inną używką, taką jak narkotyki, alkohol czy hazard, tak i komputer może mieć negatywny wpływ na organizm oraz psychikę. Kiedy ktokolwiek przeszkadza, zabrania czy w jakikolwiek sposób odrywa chorego od klawiatury, ten staje się nerwowy, rozdrażniony, a niekiedy wręcz agresywny. Uzależnienie od komputera ma identyczny przebieg co pozostałe nałogi. Czy to w przypadku dzieci, młodzieży, czy ludzi dorosłych, można zaobserwować zaburzenie proporcji w spędzaniu czasu przy biurku. Z jednej bądź dwóch godzin stopniowo robi się kilka, a potem kilkanaście. Dziecko lub nastolatek może z tego powodu opuszczać lekcje oraz mieć gorsze oceny. Dorosły – spóźniać się do pracy, brać wolne albo po prostu lekkomyślnie nie zjawiać się w firmie.
Uzależniony kłamie oraz oszukuje, aby ukryć rzeczywisty czas spędzony przy komputerze. Zdaje sobie sprawę, że postępuje niewłaściwie, ale nałóg przybiera na sile. Tak jak alkoholik ukrywa wszędzie „małpeczki”, tak uzależnienie od gier zmusza nałogowca do przekraczania wyznaczonych samemu sobie granic. Przykładowo, może założyć, że będzie grać tylko godzinę, a zakończy grę nad ranem. Prócz tego będzie zamykać drzwi, nasłuchiwać, reagować złością na próby kontroli. Będzie przemęczony, osłabiony oraz apatyczny. Może przybierać na wadze albo chudnąć, mogą też pojawiać się u niego wady wzroku, postawy oraz inne, poważniejsze problemy zdrowotne.
Jak leczyć uzależnienie od komputera u dzieci?
W początkowym stadium kłopoty można zminimalizować poprzez rozmowę z dzieckiem (lub nastolatkiem) oraz poświęcanie mu więcej czasu. Należy zadbać o jego aktywność, nawet gdy będzie protestować. Uzależnienie od gier komputerowych to złożona kwestia, wymagająca odpowiedniego podejścia. Konieczne będzie wyznaczenie jasnych reguł, a także przydzielenie mu obowiązków. Innymi słowy, rodzic powinien zaplanować mu czas.
Jeżeli choroba jest zbyt zaawansowana, to nie wystarczy. Jak leczyć uzależnienie od komputera u dzieci? Jedynym rozwiązaniem staje się terapia. Aby pomóc potomkowi, trzeba zwrócić się o pomoc do psychiatry dziecięcego albo specjalisty. Z pewnością nie należy lekceważyć zagrożenia ani czekać, aż samo minie. Może skutecznie zahamować rozwój dziecka, a przez to wpłynąć na zaburzenie każdej sfery jego życia.
Jak leczyć uzależnienie od gier komputerowych u dorosłych?
W sytuacji, gdy nałóg dotyka osobę dorosłą, również pomocą służy jej wykwalifikowany specjalista. To nałóg zaliczający się do zaburzeń behawioralnych, a z powodu braku kontroli z zewnątrz (jak ma to miejsce w przypadku dzieci) bywa trudniejszy do wykrycia. Uzależnienie od gier komputerowych u dorosłych może doprowadzić do utraty zatrudnienia, pogorszenia relacji w rodzinie oraz otoczeniu. Często po wsparcie zgłaszają się nie chorzy, a ich bliscy, którzy zauważyli niepokojące objawy u męża, brata czy przyjaciela. Terapia pomoże przyjrzeć się z bliska swojemu problemowi, a przede wszystkim odzyskać kontrolę nad własnym życiem.
Zachęcamy do czytania kolejnych wpisów. Będziemy się w nich pochylać nad zagadnieniami związanymi z różnego typu nałogami oraz metodami radzenia sobie z nimi.