Uzależnienie od Internetu. Siecioholizm w pigułce.

3 kwietnia, 2023

Uzależnienie od Internetu. Siecioholizm w pigułce.

Dzięki niemu możesz zrobić zakupy, nie wychodząc z domu. Z jego pomocą znajdziesz wszystkie, potrzebne ci informacje na każdy temat. Wreszcie to on pozwala na wygodną pracę oraz naukę zdalną. Mowa oczywiście o Internecie, którego zalet i zastosowań nie da się przecenić. Jednak jak każdy wielki wynalazek ludzkości miewa on także destrukcyjny wpływ na jego użytkowników. Dowiedz się, czym jest uzależnienie od internetu, znane jako siecioholizm, jakie są jego objawy oraz skutki.

Siecioholizm, czyli niebezpieczne uzależnienie od internetu

W dzisiejszych świecie należy wystrzegać się nie tylko używek, których nadużywanie może prowadzić do nałogu. Wśród uzależnień można wymienić nie tylko alkoholizm, narkomanię czy lekomanię, ale także siecioholizm. Z definicji jest to kompulsywna utrata kontroli nad impulsami, które wiąże się z dysfunkcjonalnymi zachowaniami spowodowanymi nadmiernym i patologicznym używaniem internetu. Ta choroba XXI wieku dotyczy każdego, jednak najbardziej narażone są dzieci oraz młodzież.

Uzależnienie od internetu – objawy, na które warto zwrócić uwagę

Każdy nałóg objawia się w inny sposób. W przypadku uzależnienia od internetu objawy są następujące. Osoba, która poświęca dużo czasu na przeglądanie sieci wyrabia sobie lepszą tolerancje, co oznacza, że może (a nawet musi) spędzać przed ekranem coraz więcej godzin. Odczuwa ona niedosyt i stopniowy spadek satysfakcji osiąganej z korzystania z komputera i przebywania w świecie wirtualnym. Należy wymienić też objawy związane z odstawieniem, dobrowolnym lub przymusowym, do których zalicza się pobudzenie psychoruchowe, odczuwanie niepokoju, obsesyjne myślenie, a nawet śnienie o używaniu internetu. Często osoby uzależnione, które pozbawione są możliwości korzystania z sieci, borykają się również z wyraźnymi wahaniami nastroju.

Skutki uzależnienia od internetu

Zauważenie niepokojących objawów odpowiednio wcześnie może pomóc osobie uzależnionej. Uniknie ona niektórych skutków siecioholizmu, na przykład pogorszenia relacji z rodziną oraz przyjaciółmi, dużego zaniedbania obowiązków domowych, zawodowych czy szkolnych, a nawet utraty zdrowia i kontroli nad własnym ciałem oraz umysłem. Do zagrożeń związanych z uzależnieniem od internetu należy zaliczyć także niebezpieczeństwo związane z nieznanymi kontaktami oraz prawdopodobieństwo upośledzenia kompetencji społecznych, w tym nawiązywania znajomości „na żywo”. Gdy skutki te są już zauważalne, niezbędne jest podjęcia leczenia uzależnień behawioralnych.

Dobrowolne czy przymusowe leczenie uzależnienia od komputera i sieci?

Jeśli zauważasz u siebie lub bliskiej osoby objawy siecioholizmu, nie pozostawaj obojętny. Tego nałogu, tak jak alkoholizmu czy narkomanii, nie należy bagatelizować. Często uświadomienie sobie problemu jest pierwszym krokiem do rozwiązania go. W przypadku osób, które nie zdają sobie sprawy z powagi sytuacji, często niezbędne jest przymusowe leczenie uzależnienia od komputera i sieci. Zalecana jest psychoterapia, zwłaszcza ta w nurcie poznawczo-behawioralnym. Pomaga ona nie tylko uświadomić sobie, gdzie leży problem, ale także zmienić nawyki związane z używaniem internetu.