Samoocena i samoakceptacja u nastolatków
Rodzice dorastających dzieci bardzo często zauważają u nich widoczny brak pewności siebie i wiary w swoje możliwości. Niskie poczucie własnej wartości jest poważnym problemem. Jak sobie z tym radzić? W jaki sposób można aktywizować u młodzieży budowanie samooceny, aby podnieść ich kompetencje społeczne i tym samym pomóc im łatwiej, ale też bardziej przebojowo iść przez życie i zdobywać to, o czym się marzy? To trudne zadanie, nad którym warto się jednak pochylić.
Czym jest poczucie własnej wartości?
Tak naprawdę poczucie własnej wartości to pojęcie dość abstrakcyjne. Każdy człowiek zna siebie najlepiej, ale często zdarza się tak, że czuje się niewystarczająco ładny, mądry czy kochany. To, w jaki sposób traktuje nas otoczenie, może spowodować, że w oczach innych wydajemy się gorsi – tak właśnie pojawia się niska samoocena. Jak sobie z nią radzić? Czy w ogóle trzeba to robić? Owszem – i bardzo może pomóc w tym wsparcie rodziców, ponieważ to właśnie okres nastoletni kształtuje w dużej mierze to, z czym wystartuje się w życie jako człowiek dorosły. Budowanie i podniesienie samooceny to długi proces, w którym należy pomagać młodym osobom.
Budowanie samooceny – jak w tym pomóc nastolatkowi?
Obecnie w dobie internetu nasze wartości mocno się przeskalowały, co pewnie zauważa też wielu dorosłych. Budowanie samooceny na polubieniach zdjęć na Instagramie, ale też na podejmowaniu się zachowań takich jak palenie papierosów czy agresja, by zaimponować grupom rówieśniczym, bywa niestety mylące. W takiej sytuacji nastolatek może czuć się przynależny do grupy i akceptowany, ale jest to zgubne. Niskie poczucie własnej wartości sprawia wówczas, że robi on różne rzeczy, aby otrzymać jakąś formę akceptacji czy pochwały od innych, nie zawsze w zgodzie z własnymi zainteresowaniami, zdrowiem, upodobaniami. Ważne, aby rodzice uczestniczyli w procesie podnoszenia samowartości. Jak sobie z nim radzić?
Podnoszenie samooceny poprzez pasje i zainteresowania
Dzieci powinny mieć jakieś pasje nie tylko po to, aby mniej się nudzić, ale właśnie dla budowania i podnoszenia samooceny. Niskie poczucie własnej wartości wynika z faktu, że w oczach innych osób nie czujemy się wystarczająco fajni, ponieważ nie otrzymujemy takich sygnałów z zewnątrz. Nastolatek, który pojedzie na wymianę szkolną i poradzi sobie sam w obcym kraju, stanie się bardziej pewny siebie. Ten, który zapisze się na siatkówkę i wygra mecz, będzie czuł, że faktycznie jest w czymś lepszy od swoich rówieśników, ponieważ robi coś naprawdę dobrze i ma tego wyniki.
Wspieranie nastolatka w kryzysie tożsamości
Bardzo istotne w budowaniu samooceny przy niskim poczuciu własnej wartości u nastolatka jest również wspieranie przez najbliższe osoby w kryzysie tożsamości. Przechodzi go wiele dzieci, które chcąc odnaleźć się wśród rówieśników, zaczynają eksperymentować ze swoją tożsamością – zmieniają styl ubierania, wchodzą w subkultury, czy nawet interesują się osobami tej samej płci. Ważne, aby sobie z tym radzić, dając im odczuć, że są ważni i kochani bez względu na to, jacy są. Dzięki temu młody człowiek podnosi swoją samowartość, bo czuje się wystarczający jako członek rodziny.