Psychoterapia grupowa – musisz to wiedzieć!
Częstą formą pomocy w przypadku różnych problemów natury psychicznej są spotkania w większym gronie. Terapie grupowe dla młodzieży, ale również osób dorosłych to sposób na leczenie uzależnień, depresji, ale i lęków społecznych. Są one silnie zakorzenione w psychologii, ponieważ naprawdę działają! W jakich sytuacjach będą przydatne i kiedy się je wykorzystuje?
Czym jest terapia grupowa?
To forma pomocy psychologicznej wykorzystywana na przykład w ośrodkach leczenia uzależnień. Terapia grupowa dla młodzieży oraz dorosłych skupia osoby, które borykają się z podobnym problemem i są na podobnym etapie wychodzenia z niego. Bywa pomocna przy lękach, depresji i uzależnieniach. Prowadzona jest w atmosferze empatii i wzajemnego zrozumienia – każdy z uczestników może zwierzyć się lub powiedzieć, co leży mu na sercu i zostanie wysłuchany, a nie oceniony. Dzięki temu może budować własną samoocenę i skutecznie przepracować swoje trudności.
Dla kogo są terapie grupowe?
Bardzo często poleca się je osobom, które nie kwalifikują się do spotkań indywidualnych z psychologiem z uwagi na ich problem z uznawaniem autorytetów. Terapie grupowe świetnie sprawdzają się także w sytuacji mierzenia się z rozmaitymi lękami – w tym fobiami społecznymi, które dzięki odpowiedniej atmosferze mogą tu zostać właściwie przepracowane. To nie tyle zajęcia, co po prostu luźne rozmowy o własnych doświadczeniach i przeżyciach, podczas których każdy ma szansę wypowiedzieć się i tym samym wyrzucić z siebie najgłębiej skrywane lęki. Poleca się je młodzieży, osobom z depresją oraz uzależnionym.
W jakich problemach poleca się terapię grupową?
Bardzo często pacjentom pomaga kontakt z innymi osobami i słuchanie ich zwierzeń. To szczególnie przydatne w depresji czy uzależnieniach. Terapia grupowa dla młodzieży ma ogromne znaczenie, ponieważ wśród rówieśników nastolatkowie mogą poczuć się swobodniej. Mają oni możliwość obserwowania własnych relacji z innymi i uczenia się budowania ich w sposób prawidłowy. Tego rodzaju rozmowy pozwalają przełamać nieśmiałość i fobie społeczne, są przydatne także w przypadku zaburzeń odżywiania, nerwicy czy bezsenności.
Terapia grupowa jako wsparcie po zakończeniu spotkań indywidualnych
Wielu psychologów rozpoczyna współpracę ze swoimi pacjentami od spotkań indywidualnych, podczas których dochodzą do sedna ich problemu. Terapia grupowa uzależnień czy depresji powinna się zacząć od jak najlepszego poznania danej osoby i zrozumienia, skąd wzięły się konkretne mechanizmy ich zachowań. Mając to zaplecze, osoba poddawana psychoterapii może zaobserwować podobne schematy u innych osób i tym samym wyciągnąć z nich korzystne dla siebie wnioski. U młodzieży jest to szczególnie istotne.
W grupie łatwiej jest przezwyciężać własne obawy!
Jeśli jesteś osobą borykającą się z uzależnieniem, powinieneś wziąć pod uwagę takie rozwiązanie. Terapia grupowa depresji i innych problemów natury psychicznej może pomóc w dokładnym poznaniu siebie i mechanizmów, które dotąd kierowały Twoim zachowaniem. Finalnie jej zadaniem jest jego zmiana – do tego powinieneś dążyć, aby w przyszłości żyć w społeczeństwie w sposób, który nie będzie wywoływał u Ciebie lęków!