Psycholog, psychiatra a psychoterapeuta – poznaj różnice!
Gdy kłopoty z psychiką zaczynają stawać się coraz bardziej niepokojące, pacjent dochodzi do momentu, w którym musi zdecydować się na wizytę u specjalisty, aby pomóc sobie w odbudowaniu swojego życia na nowo i poukładaniu w nim wszystkich wartości. Psycholog, psychiatra, psychoterapeuta – jakie są różnice między tymi specjalizacjami? Poznaj je, aby móc skutecznie leczyć siebie lub swoich bliskich!
Kim jest psycholog?
Ten zawód wybierają najczęściej osoby o wysokim stopniu empatii. Psycholog to specjalista, który zajmuje się wybranymi obszarami, w których mają największe kompetencje. Pomaga on poradzić sobie z żałobą, wspiera osoby będące ofiarami przemocy w rodzinie, pomaga w wyborze właściwego zawodu. Jego wsparcie ma zwykle charakter doraźny, w sytuacjach, gdy mierzymy się z trudnościami, w których pomóc może zwyczajna rozmowa.
Co robi psychiatra?
To specjalista, który zajmuje się leczeniem chorób psychicznych. Ma kompetencje, aby stawiać diagnozy w kierunku nerwicy, depresji, schizofrenii czy innych problemów tego rodzaju. Psychiatra ma możliwość przepisywania leków, wystawiania zwolnień, zaświadczeń oraz kierowania do szpitala psychiatrycznego.
Czym zajmuje się psychoterapeuta?
Zadaniem tego specjalisty jest długofalowa praca nad konkretnymi problemami, z którymi mierzy się dana osoba – nerwicami, depresją czy lękami. Psychoterapeuta ma konkretne narzędzia, którymi posługuje się podczas terapii indywidualnej lub grupowej, aby wyprowadzić pacjenta ze stanu, w którym ten się znalazł.
Psychoterapeuta a psychiatra – różnice
Osoby, które mierzą się z głębokimi problemami wewnętrznymi, mogą dojść do punktu, w którym zastanawiają się, kto może im pomóc. Psychoterapeuta a psychiatra – jakie są różnice w tych obu zawodach? Ten pierwszy ukończył studia magisterskie oraz podyplomowe i zajmuje się prowadzeniem terapii zaburzeń psychicznych. Ten drugi natomiast to lekarz medycyny o konkretnej specjalizacji, który leczy choroby psychiczne. Niekiedy psychoterapia wymaga wyciszenia niektórych objawów lekami, zaś innym razem sama praca z farmaceutykami niewiele pomoże, jeśli pacjent nie dotrze do sedna swojego zaburzenia i nie rozwiąże drzemiących głęboko w nim problemów wewnętrznych.
Psychiatra a psycholog – różnice
Podobnie rzecz ma się, gdy chodzi o inne zagadnienie. Psychiatra a psycholog – jakie są różnice? Psycholog nie może wystawiać recept na farmaceutyki, zajmuje się jedynie wspieraniem psychicznym pacjenta w trudnych momentach. Nie ma kompetencji, aby pracować z osobą chorą na przykład na dwubiegunówkę czy depresję.
Do kogo udać się ze swoim problemem?
Najprostszy schemat działania zakłada, aby wybrać się w pierwszej kolejności do psychologa, który w razie potrzeby może pokierować do psychiatry zalecającego farmakoterapię lub terapię indywidualną u psychoterapeuty. Bardzo ważne jest, aby wiedzieć, że przedstawiciele tych trzech specjalizacji działają często w porozumieniu ze sobą, opierając się o własne opinie i doświadczenia. Nie bój się zatem prosić o pomoc, jeśli potrzebujesz wsparcia!