Nałogowe regulowanie uczuć – jakie emocje kryją się pod uzależnieniem?

24 maja, 2023

Nałogowe regulowanie uczuć – jakie emocje kryją się pod uzależnieniem?

Warto zdawać sobie sprawę, że uzależnienie, zarówno od różnego rodzaju substancji, na przykład alkoholu, jak i behawioralne, na przykład seksoholizm, jest chorobą, która poważnie wpływa na dobrostan i życie osoby uzależnionej. Potrafi odbijać się negatywnie nie tylko na kondycji fizycznej człowieka, ale także na jego zdrowiu psychicznym, w tym odczuwanych na co dzień emocjach. Wiele jednostek borykających się z nałogiem nie zdaje sobie sprawy, jak wiele mechanizmów kontroluje ich w codziennym życiu. Dziś przybliżymy działanie jednego z nich – nałogowego regulowania uczuć.

Czym jest nałogowe regulowanie uczuć?

Używki i substancje psychoaktywne wpływają na układ nerwowy człowieka. Często blokują one działanie jego komórek i zaburzają ich metabolizm. To może powodować różne reakcje – od zmęczenia i zmian postrzegania rzeczywistości przez halucynacje po utratę przytomności, a nawet zgon. Osobom borykającym się z uzależnieniem zażywanie alkoholu czy narkotyków przynosi także, poza negatywnymi skutkami, przyjemność i ulgę. Często redukuje także odczuwanie przykrych emocji. Świadome dążenie do znalezienia się w sytuacji wywołującej te określone stany emocjonalne to właśnie nałogowe regulowanie uczuć.

Kto może borykać się z nałogowym regulowaniem emocji?

Każdy nałóg jest inny, tak jak każda zmagająca się z nim osoba. Jednakże w przypadku związanych z nim zachowań występują pewne stałe mechanizmy, od których nikt nie ucieknie. Wśród nich wymienić można właśnie nałogowe regulowanie emocji. Mogą się z nim borykać zarówno osoby cierpiące na uzależnienia behawioralne, na przykład siecioholizm czy seksoholizm, jak i ci chorujący na alkoholizm, narkomanię czy lekomanię.

Uzależnienie od emocji i jego związek z nałogiem

Często silna potrzeba sięgnięcia po używki czy substancje psychoaktywne objawia się nie tylko fizycznie. Zdarza się, że na przykład głód narkotykowy czy alkoholowy silniej oddziałuje na psychikę. W początkowej fazie mocniej odczuwalne jest uzależnienie od emocji, jakie zażywanie określonych substancji daje: w tym przyjemności, a także ulgi i uwolnienia się od przykrych uczuć.

Nie tylko w przypadku substancji – nałogowe regulowanie uczuć a uzależnienia behawioralne

Nałogi związane z nadużywaniem różnego rodzaju używek i substancji w świadomości społecznej są najbardziej powszechne. Uzależnienia behawioralne stają się jednak równie poważnym problemem. W ich przypadku również działają podobne mechanizmy – z tym że osoby uzależnione nie borykają się z potrzebą sięgnięcia po alkohol czy narkotyki, a na przykład nałogowym używaniem internetu, telefonu czy uprawianiem hazardu. Tak samo jak alkoholików dotyczy ich problem z nałogowym regulowaniem uczuć.

Nałogowe regulowanie uczuć – przykłady

Nałóg potrafi odebrać wiele, a nawet wszystko. Podobnie sprawa ma się ze związanym z nim nałogowym regulowaniem uczuć. Usilne dążenie do sięgnięcia po alkohol czy telefon w przypadku fonoholizmu (to oczywiście tylko przykłady) jest dla osób uzależnionych często ważniejsze niż uczestniczenie w ważnych rodzinnych uroczystościach, opieka na dziećmi lub praca. Podobnie jest w przypadku lekomanii – człowiek prędzej sięgnie po leki i stanie się od nich zależny, niż uda się do lekarza w celu sprawdzenia przyczyny bólu lub innych dolegliwości.