Na czym polega leczenie nastolatka uzależnionego od alkoholu?

4 listopada, 2022

Na czym polega leczenie nastolatka uzależnionego od alkoholu?

Nie od dziś wiadomo, że nastolatki lubią eksperymentować z używkami. Im bardziej zakazane, tym bardziej kusi. Mimo zakazu sprzedaży alkoholu nieletnim młodzież nie ma większych trudności ze zdobyciem trunku. Pragnienie uzyskania akceptacji rówieśników, samotność, kompleksy oraz różnego rodzaju problemy wpływają na stopniowe zwiększanie ilości spożywanych procentów. W efekcie młoda osoba popada w uzależnienie. W jaki sposób można jej pomóc? Jak wygląda terapia w przypadku niepełnoletniego alkoholika?

Alkoholizm wśród młodzieży – groźny problem

Zjawisko takie jak alkoholizm wśród młodzieży można zaobserwować nie tylko w patologicznych środowiskach. Dużo nastolatków z tzw. dobrych rodzin pije nadmierne ilości alkoholu. Przyczyny sięgania po butelkę mogą być bardzo różne. Dla niektórych to próba ukojenia bólu, zapomnienia o kolejnych rozczarowaniach, u innych ucieczka przed złą atmosferą w domu. Jeszcze inni w ten sposób pragną wydawać się bardziej wyluzowani, towarzyscy, a przez to atrakcyjniejsi w oczach rówieśników.

Niezależnie od przyczyn młody organizm bywa bardziej podatny na alkoholizm. Wśród młodzieży nałóg często rozwija się szybciej, intensywniej, gdyż nastolatki nie znają jeszcze ograniczeń swojego ciała. Piją za dużo, kupują zbyt mocne alkohole, po czym doprowadzają się nie do stanu lekkiego wstawienia, a nierzadko do sytuacji wymagających płukania żołądka.

Ośrodek leczenia uzależnień dla młodzieży – co oferuje?

Nastolatki mające problem z używkami niejednokrotnie sięgają po różne substancje. Z tego powodu nie można mówić o czymś takim jak ośrodek leczenia alkoholizmu dla młodzieży. Placówki przyjmujące niepełnoletnich oferują wsparcie osobom uzależnionym od różnych produktów. Mogą być to m.in. narkotyki, leki czy właśnie alkohol.

Według części środowiska medycznego leczenie alkoholizmu u młodych ludzi nie przyniosłoby spodziewanych rezultatów, gdyż nastolatek w niedługim czasie zamieniłby jeden nałóg na drugi. Z tego względu obiekty zajmujące się osobami w okresie dojrzewania poświęcają uwagę wszystkim chorym, niezależnie od tego, co przyjmują. Sprawdzają się jako ośrodek leczenia alkoholizmu, jednocześnie nie będąc stricte skupioną tym jednym problemie.

Leczenie alkoholizmu u nastolatków

Rodzice nastolatków nadużywających wysokoprocentowych trunków mogą zgłosić swoje dziecko na terapię. Leczenie alkoholizmu u młodych ludzi nie odbiega formą od opcji stosowanych u dorosłych. Można je podzielić na dwie podstawowe metody. Pierwsze rozwiązanie polega na terapii indywidualnej oraz grupowej, a także pracy z całą rodziną. Sesje odbywają się w placówkach ambulatoryjnych. To nie ośrodek leczenia alkoholizmu, lecz poradnia leczenia uzależnień dla dzieci i młodzieży.

Druga opcja, z której mogą korzystać nastolatki, to terapia alkoholizmu w ośrodkach stacjonarnych. To ośrodek leczenia uzależnień dla młodzieży, w którym chory przebywa na czas powrotu do zdrowia. W tym okresie uczęszcza do szkoły, dzięki czemu nie ma zaległości.