Media społecznościowe. Nowe uzależnienie XXI wieku

3 kwietnia, 2023

Media społecznościowe. Nowe uzależnienie XXI wieku

Internet sprawia, że nie tylko łatwiej nam się żyje, ale także komunikuje z innymi. Pozwala na utrzymywanie stałego kontaktu z bliskimi i znajomymi, niezależnie od tego, w jakiej szerokości geograficznej się znajdują. Wszystko to za sprawą ogólnodostępnych w sieci social mediów, takich jak Facebook, Instagram, Messenger i wielu, wielu innych. Za wszystkimi ich zaletami kryją się jednak również wady. Ze względu na to, że stały się dużą częścią naszego życia, mogą przejmować kontrolę nad nim, powodując obsesję. Dowiedz się, jak wygląda uzależnienie od mediów społecznościowych i czym jest związany z nim syndrom FOMO.

Uzależnienie od mediów społecznościowych w świecie technologii

W dzisiejszych czasach mało kto nie korzysta z portali i komunikatorów internetowych. Czasami trudno wręcz funkcjonować bez nich. Dzięki grupowym konwersacjom możesz nie tylko umawiać się szybciej i łatwiej na wspólne spotkania, ale także pracować czy uczyć się wspólnie. Wideorozmowy pozwalają na efektywną pracę zdalną i pozostawanie w kontakcie ze współpracownikami czy klientami, a także prowadzenie korepetycji czy kursów języków obcych. Jak więc rozpoznać uzależnienie od social media w świecie, w którym praktycznie każdy korzysta z nich na co dzień? Istnieje kilka alarmujących sygnałów, na które warto zwrócić uwagę.

Uzależnienie od social mediów – objawy i znaki, których nie można bagatelizować

Nałogowe używanie mediów społecznościowych jest uzależnieniem behawioralnym, dlatego powoduje przede wszystkim zmiany w zachowaniu. Osoba, która boryka się z uporczywą zależnością od wszelkiego rodzaju platform, przede wszystkim zmienia podejście do swojego otoczenia. Często ma problem z utrzymywaniem relacji rodzinnych, koleżeńskich, jak i zawodowych, które wymagają kontaktu „na żywo”. Korzystanie z social mediów może upośledzać kompetencje społeczne i czynić wręcz uciążliwym komunikowanie się bez używania komunikatorów. Jednocześnie często tego typu uzależnienie utrudnia wypełnianie swoich obowiązków, zarówno tych domowych, jak i zawodowych czy szkolnych w przypadku młodzieży.

Syndrom FOMO i jego związek z social mediami

Jednym z objawów nadmiernego korzystania z mediów społecznościowych jest strach przed przegapieniem jakiejś informacji lub jakiegoś wydarzenia, często nawet niekoniecznie związanego bezpośrednio z naszym życiem. Ma on swoją nazwę, jest to syndrom FOMO. Wiąże się on z uzależnieniem od platform typu Instagram, Facebook czy Skype, a także stanami lękowymi pojawiających się, gdy korzystanie z komunikatorów i platform nie jest możliwe w zadowalający sposób – często przekraczający zdrowe normy i trudny do zrealizowania. Szczególnie narażona na odczuwanie tego typu irracjonalnego strachu jest młodzież.

Zgubny wpływ mediów społecznościowych na młodzież

Niektóre grupy wiekowe narażone są na szkodliwe działanie sociali bardziej niż inne. W przypadku osób młodych, zwłaszcza w wieku szkolnym ryzyko to jest o wiele większe niż w przypadku dorosłych. Wpływ mediów społecznościowych na młodzież może być szczególnie zgubny, z uwagi na to, że w okresie dojrzewania dopiero kształtuje się ich osobowość oraz system wartości. Uzależnienie od komunikatorów i różnego rodzaju platform może także doprowadzić do nie wytworzenia się kompetencji społecznych, co przełoży się na problemy w ich dorosłym życiu.