Jakie są początki anoreksji? Przyczyny, objawy, pomoc

1 czerwca, 2023

Jakie są początki anoreksji? Przyczyny, objawy, pomoc

Zdrowa i piękna sylwetka to marzenie wielu osób. Kult self care sprawia, że coraz więcej ludzi stara się dbać nie tylko o swoje zdrowie, ale także o wygląd. W niektórych przypadkach może to jednak przynosić więcej szkody niż pożytku – zwłaszcza jeśli u osoby wytworzy się niezdrowa obsesja na punkcie własnej fizjonomii. Dążenie do osiągnięcia nierealistycznych standardów piękna promowanych przez social media może prowadzić do rozwoju zaburzeń odżywania, takich jak anoreksja. Sprawdź, jakie są jej początki, przyczyny oraz objawy, i poznaj metody leczenia.

Niedoścignione ideały i presja społeczeństwa – przyczyny anoreksji

Zaburzenia odżywiania to problem, którego początki sięgają naprawdę daleko. Występowały one na długo przed rozpowszechnieniem się internetu oraz social mediów. Nie zmienia to jednak faktu, że w znaczny sposób przyczyniły się one do wykreowania nierealistycznego obrazu „idealnej” sylwetki, który zatruł umysły wielu osób. Duża część z nich boryka się przez to dziś z psychiatrycznymi chorobami, takimi jak bulimia i anoreksja.

Propagowany przed media społecznościowe ideał piękna i kult self care to jednak nie wszystko. Przyczyny anoreksji, znanej również pod nazwą jadłowstrętu psychicznego, mogą być różne. Niektóre osoby mają genetyczne predyspozycje do zachorowania na ten typ zaburzeń odżywiania. U innych zaś spowodowane jest to wykonywaniem określonej profesji – dotyczy to między innymi tancerek, modelek, aktorek czy gimnastyczek. Niezaprzeczalnie jednak presja narzucona przez społeczeństwo oraz Internet jest obecnie najczęstszą przyczyną anoreksji.

Anoreksja początki – jak się objawia i jak ją rozpoznać

Zaburzenia odżywiania są często niezwykle trudne do rozpoznania. Objawy anoreksji, zwłaszcza w pierwszym stadium, są niecharakterystyczne i przeważnie nie wzbudzają niepokoju. Na początku osoba chora ogranicza kaloryczność spożywanych posiłków, co często można pomylić z wprowadzeniem zdrowych nawyków żywieniowych. W rzeczywistości ma to związek z odczuwanymi wyrzutami sumienia po zjedzeniu obfitego, wysokokalorycznego dania.

Jakie objawy rozwijającej się anoreksji?

Wraz z rozwojem zaburzeń odżywiania coraz łatwiej jest zauważyć objawy. Początkowe unikanie kalorycznych posiłków zmienia się w rezygnowanie z jedzenia w ogóle. Osoby chore zaczynają omijać rodzinne posiłki, a także wyjścia do restauracji czy barów szybkiej obsługi ze znajomymi. Stają się coraz bardziej wyobcowane i odcinają się od bliskich oraz przyjaciół. Do objawów należy także zmiana podejścia do aktywności fizycznej i chętniejsze podejmowanie się jej. Często jednak chorzy decydują się na niezwykle intensywne ćwiczenia ponad własne siły.

Pierwsze etapy choroby najczęściej wiążą się ze zmianami psychicznymi, dlatego tak trudno rozpoznać jej początki i objawy. Te fizyczne przychodzą później, a osoby postronne często zauważają je, gdy jest już za późno. Osoby chore na anoreksję najczęściej ukrywają spadek masy pod luźnymi ubraniami – przynajmniej do momentu, kiedy jest to jeszcze możliwe. Szybka utrata dużej liczby kilogramów powoduje bowiem drastyczne zmiany w wyglądzie, a także w stanie zdrowia.

Sposoby leczenia anoreksji – wielotorowa kompleksowa pomoc w powrocie do zdrowia

Zaburzenia odżywiania objawiają się fizycznie i psychicznie. W znacznym stopniu pogarszają nie tylko zdrowie, ale także psychikę. Niezależnie od przyczyn choroby takiej jak anoreksja niezbędna jest pomoc różnych specjalistów: internisty, psychiatry, dietetyka, psychoterapeuty, a w niektórych przypadkach w związku z powikłaniami także kardiologia lub endokrynologa.

Niejednokrotnie leczenie w trybie ambulatoryjnym czy warunkach domowych jest niemożliwe. Pobyt na oddziale zamkniętym w odpowiednio dobranym, specjalistycznym ośrodku często jest kluczem do szybkiego powrotu do zdrowia i uniknięcia nawrotów choroby niezależnie od jej przyczyn. Wiele zależy jednak od woli i chęci osoby chorej – jeśli nie traktuje ona swoich zaburzeń odżywiania poważnie, to wsparcie może okazać się mało skuteczne. Ważna jest także bliskość ze strony rodziny i przyjaciół.