Jakie są cele terapii uzależnień?
Wyjście z nałogu – wydawać by się mogło, że tylko po to pacjenci wybierają się do specjalistycznych ośrodków. Jednak cele rozwojowe i terapeutyczne sięgają dużo dalej, niż tylko do momentu, w którym pacjent opuszcza mury ośrodka jako człowiek trzeźwy. Terapia uzależnień wymagaj specjalnego planu na wyjście, i to właśnie jest przedmiotem spotkań indywidualnych i grupowych realizowanych w takim miejscu. Jak to wygląda?
Poznaj swojego wroga – podstawowy cel terapii uzależnień
Kiedy pacjent trafia do specjalistycznego ośrodka, jest zagubiony i czuje, że bez wsparcia innych nie potrafi sobie poradzić z alkoholizmem, narkomanią czy lekomanią. Cele terapii uzależnień w każdym takim miejscu, to przede wszystkim zrozumienie, co daną osobę do niego przywiodło. Rozwojowe i terapeutyczne zadania to przede wszystkim opracowanie planu na wyjście z danego problemu, a nie będzie to możliwe bez uświadomienia sobie jego istoty i mechanizmu powstawania.
Budowanie poczucia własnej wartości – istotny plan na wyjście z terapii
Każdy psychoterapeuta, do którego się udasz po pomoc, poprosi Cię, abyś ustalił plan na wyjście z terapii – bo w końcu nikt nie chce, aby trwała ona w nieskończoność. To próba samodzielnego określenia, jak ma wyglądać Twoje życie po opuszczeniu murów ośrodka. Cele leczenia uzależnień to przede wszystkim nauka konfrontacji z pociągiem do substancji, które już nigdy więcej nie powinny znaleźć się w Twoim życiu. Nie możesz stale unikać sytuacji, w których będą one występować, dlatego musisz nauczyć się, jak żyć w trzeźwości pomimo wszystko. Nie będzie to możliwe, jeśli nie zbudujesz poczucia własnej wartości – to jedno z zadań rozwojowych i terapeutycznych.
Wejrzyj w głąb i pokochaj siebie!
Istotą pracy nad planem na wyjście z ośrodka jest pokochanie siebie samego – zrozumienie siebie i swoich wad, pracowanie nad nimi, ale jednocześnie akceptacja dla swoich niedoskonałości. Cele terapii uzależnień to przede wszystkim nauka życia w zgodzie ze sobą – po to, aby nie było potrzebne zagłuszanie sumienia alkoholem, czy wprowadzanie się w stan narkotycznego haju, aby poczuć się lepiej, choć na chwilę. To rozwojowe i terapeutyczne zadania realizowane podczas spotkań indywidualnych i grupowych mają na celu Ci pomóc stać się lepszą wersją samego siebie.
Jak działać strategicznie i radzić sobie z kryzysami?
Jednym z celów rozwojowych i terapeutycznych w przypadku uzależnień jest dążenie do tego, by resztę życia spędzić w trzeźwości. Można wówczas rozwijać się zawodowo bez przeszkód, realizować się w życiu rodzinnym i towarzyskim, a tym samym zyskać spełnienie bez potrzeby sięgania po substancje psychoaktywne lub inne działania działające pobudzająco, stymulujące ośrodek nagrody. Plan na wyjście z terapii zakłada więc umiejętność strategicznego działania i sięgania po swoje, a także radzenia sobie z sytuacjami kryzysowymi – stratą bliskich, brakiem pracy, stresem i innymi czynnikami negatywnymi, których nie sposób uniknąć. Odważ się, by skorzystać z terapii, która odmieni Twoje życie na lepsze!