Jak wybrać ośrodek leczenia uzależnień?

16 grudnia, 2022

Jak wybrać ośrodek leczenia uzależnień?

Decyzja o podjęciu leczenia w ośrodku uzależnień nie należy do najłatwiejszych. Jednakże to niezbędny krok w walce z nałogiem. Świadczy on także o gotowości do zmiany siebie i swojego życia na lepsze. Aby tak się stało, należy dobrze wybrać ośrodek uzależnień, w którym podejmie się leczenie. Co warto wiedzieć przed podjęciem tej kluczowej w próbie rozprawienia się z nałogiem decyzji? Sprawdź kilka czynników, które pozwolą ci dokonać właściwego i najlepszego dla ciebie lub kogoś ci bliskiego wyboru.

Ośrodek leczenia uzależnień – kiedy należy się na niego zdecydować?

Podjęcie decyzji o rozpoczęciu leczenia w ośrodku uzależnień może wydawać się ostatecznością, ale często jest niezbędne dla zdrowia i życia chorego oraz jego rodziny. Strach przed tym wiąże się nie tylko z perspektywą braku dostępu do używek, ale także odcięciem się od codzienności, w tym pracy i bliskich, oraz świata zewnętrznego. Najczęściej jednak to właśnie dzięki pozbyciu się czynników rozpraszających, możliwe jest skupienie się na problemie oraz łatwiejsze dla uzależnionego jego rozwiązane. W naszym ośrodku dbamy o atmosferę sprzyjającą leczeniu, a komfort i dobro pacjenta stawiamy na pierwszym miejscu. Kiedy nałóg, niezależnie jakiego rodzaju, przejmuje kontrolę nad wieloma aspektami życia, zarówno osobistego, jak i zawodowego, oraz myślami i zachowaniami, to czas, aby zgłosić się do ośrodka leczenia uzależnień.

Publiczny czy prywatny ośrodek uzależnień?

Wiele osób zastanawia się, czy lepszym wyborem będzie publiczny czy prywatny ośrodek leczenia uzależnień. Powodem tego mogą być przede wszystkim pobudki finansowe. Prawdą jest jednak, że jakość leczenia w niepublicznych ośrodkach pozostawia wiele do życzenia zwłaszcza w kwestii wyglądu placówek i atmosfery, jaka w nich panuje. Do podjęcia terapii niezbędne jest zapewnienie najlepszych warunków, w tym także spokoju i komfortu, dzięki którym osoba uzależniona może skupić się przede wszystkim na walce z nałogiem. Prywatne ośrodki znacznie częściej są w stanie zagwarantować atmosferę sprzyjająca odzyskaniu pełni zdrowia i równowagi fizycznej oraz psychicznej. W Osadzie Empatii, zlokalizowanej w spokojnym, oddalonym od miejskiej, głośnej cywilizacji miejscu z pomocą specjalistów każdy stanie na nogi.

Nie warto kierować się zasadą odległości od domu przy wyborze placówki leczniczej. Często im dalej znajduje się ośrodek leczenia alkoholizmu, narkomanii czy innego uzależnienia, tym lepiej dla osoby z nałogiem – pozwala to na zupełne odcięcie się od codzienności i skupienie na leczeniu uzależnienia.

Ośrodki leczenia uzależnień od narkotyków i alkoholu

Różne ośrodki specjalizują się w różnych rodzajach uzależnień. Warto przed wybraniem tego odpowiedniego sprawdzić, czy w jego ofercie znajduje się leczenie konkretnego nałogu. Alkoholizm jest chorobą cywilizacyjną, która zwłaszcza w Polsce jest problemem na ogromną skalę, dlatego prawie każda placówka zajmuje się osobami cierpiącymi z jego powodu. Uzależnienie od narkotyków również występuję na alarmującym poziomie, dlatego leczone jest w większości miejsc. W naszym ośrodku przy pomocy farmakoterapii i terapii indywidualnej lub grupowej pomagamy każdemu, kto chcę podjąć się walki z tym nałogiem.