Jak reagować na samookaleczanie u dzieci?

1 czerwca, 2023

Jak reagować na samookaleczanie u dzieci?

Niezależnie od płci, statusu materialnego czy wieku wszyscy przeżywamy lepsze i gorsze momenty. Dzieci i młodzież nie są tu wyjątkiem. Dodatkowo hormony, presja odczuwana ze strony rodziców, nauczycieli czy rówieśników nie pomaga w zdrowym radzeniu sobie w trudnych chwilach. Zdarza się, że aby zneutralizować intensywne i bardzo przykre emocje robią sobie fizyczną krzywdę. Sprawdź, jak reagować na samookaleczanie u dzieci i w skuteczny sposób pomóc, zanim będzie za późno.

Kiedy emocje są nie do wytrzymania – samookaleczanie u dzieci

Różnego rodzaju akty autoagresji nie są niczym nowym. To coś, co towarzyszy ludzkości od wielu lat. Problem ten aktualnie dotyczy przede wszystkim dzieci i młodzieży. W młodym wieku, gdy odporność psychiczna dopiero się buduje, ucieczka w destrukcyjne metody radzenia sobie z emocjami, takie jak samookaleczanie się, wydaje się najszybszym sposobem na poczucie ulgi – jednak tylko na krótko.

Samookaleczanie – przyczyny wśród dzieci i młodzieży

Autoagresja to często wołanie o pomoc. Samookaleczanie się młodzieży i dzieci może mieć różne podłoże. Do jego przyczyn zaliczyć można między innymi: niemożność poradzenia sobie z trudnymi emocjami, odczuwanie przewlekłego bólu emocjonalnego czy chęć zapomnienia o codziennych problemach. Niewykluczone także, że autoagresja jest oznaką niezdiagnozowanej choroby psychicznej lub zaburzeń osobowości.

Zdarza się także, że młodzi ludzie poprzez autoagresję próbują zwrócić na siebie uwagę rodziców lub zaimponować rówieśnikom. W niektórych przypadkach to rówieśnicza presja i moda na robienie sobie krzywdy mogą stanowić przyczyny wywołujące samookaleczanie się dzieci. Akty autoagresji mogą także być wykorzystywane przez młodzież do wymuszenia czegoś na rodzicach bądź innych osobach z ich otoczenia.

Różne sposoby wołania o pomoc – rodzaje samookaleczania

Sprawienie sobie fizycznego bólu może dać krótkotrwałą ulgę i przerwę od odczuwanego bólu emocjonalnego. Młodzież stosuje różne rodzaje samookaleczania się. Najbardziej powszechne jest nacinanie skóry dłoni, ramion, nóg lub brzucha za pomocą ostrych przedmiotów, na przykład żyletki. Wiele młodych osób sięga także po inne metody zadawania sobie bólu. Niektórzy, z różnych przyczyn, narażają się na poparzenia wodą, parą wodną, a nawet żrącymi substancjami chemicznymi. Zdarza się również, że nastolatkowie dokonują aktów autoagresji poprzez zadawanie sobie ciosów lub obijanie się o ściany.

Samookaleczanie się młodzieży – jak reagować?

Jest wiele przyczyn i rodzajów autoagresji. Każde dziecko boryka się innymi problemami, dlatego powinno być traktowane jako indywidualny przypadek. Rodzice, opiekunowie czy nauczyciele, którzy chcą pomóc swoim podopiecznym, powinni przede wszystkim zachować spokój – ani krzyk, ani płacz nie pomogą, a mogą tylko pogorszyć sytuację. Rozpoznanie problemu i spokojna reakcja to dobry wstęp do rozpoczęcia leczenia. W przypadku samookaleczania się często niezbędna jest pomoc psychologa lub psychiatry – w zależności, czy potrzebna będzie farmakoterapia. Najlepsze rezultaty daje psychoterapia, która pomaga odkryć przyczyny autoagresji i wypracować różnego rodzaju zdrowe metody radzenia sobie z problemami i emocjami.