Fonoholizm. Objawy i leczenie uzależnienia od telefonu i smartfona

7 marca, 2023

Fonoholizm. Objawy i leczenie uzależnienia od telefonu i smartfona

Dziś technologia otacza nas z każdej strony. Ma to swoje zalety. Dzięki telefonowi i licznych komunikatorach możemy pozostawać w stałym kontakcie z bliskimi, których nie widujemy na co dzień. Przykład pandemii pokazał, że dzięki zdobyczom techniki możliwa jest także w pełni efektywna praca zdalna. Jednocześnie wszechobecność tego typu urządzeń ma swoje wady i niesie ze sobą zagrożenia. Jednym z nich jest uzależnienie od telefonu, znane pod nazwą fonoholizmu. Sprawdź, jakie są jego objawy i jak można go skutecznie leczyć.

Kiedy to już fonoholizm – definicja i okoliczności występowania

Uzależnienie jest stanem zaburzenia zdrowia psychicznego i fizycznego. Istnieje wiele jego rodzajów, jednak najczęściej występujące to alkoholizm, nikotynizm, pracoholizm, narkomania, lekomania, a także coraz częściej diagnozowany fonoholizm. Problem ten dotyka zarówno dorosłych, jak i dzieci oraz młodzieży. Z definicji jest to uzależnienie od smartfona, szerzej mówiąc od telefonu komórkowego. Wpływa również niekorzystnie jak nałóg alkoholowy czy narkotykowy nie tylko na zdrowie, psychiczne, jak i fizyczne, osoby uzależnionej, ale także jej życie zawodowe (czy szkolne) oraz prywatne.

Objawy uzależnienia od telefonu

Fonoholizm może ujawniać się na różne sposoby. Przede wszystkim objawy uzależnienia od telefonu to: nadmierne przywiązanie uwagi do smartfona i nadużywanie go na co dzień. Problemy te mogą pojawiać się w różnych sytuacjach, również w takich, w których korzystanie z niego nie jest konieczne – na przykład podczas prowadzenia auta lub spotkań towarzyskich. Osoba uzależniona stale myśli o używaniu komórki, co utrudnia jej normalne funkcjonowanie i negatywnie wpływa na relację z innymi ludźmi, a także może prowadzić do problemów finansowych. Niemożność skorzystania ze smartfona powoduje za to niepokój, stres i lęk, co konsekwencji może prowadzić do poważnych zaburzeń nastroju, w tym depresji. Z tego powodu nie można bagatelizować problemu i warto leczyć ten nałóg.

Jak leczyć uzależnienie od telefonu?

Zauważenie problemu to pierwszy krok w leczeniu. Po rozpoznaniu objawów fonoholizmu niezależnie od tego, czy udało się to samodzielnie, czy z pomocą innych, należy najpierw spróbować na własną rękę ograniczyć korzystanie ze smartfona. Warto znaleźć inne sposoby na spędzanie wolnego czasu, niewymagające korzystania z urządzeń telefonicznych. Dobrym pomysłem będzie aktywność ruchowa lub znalezienie hobby. Co, jeśli to nie pomaga? Jak leczyć uzależnienie od telefonu, gdy „domowe” metody zawodzą? Należy skorzystać z pomocy specjalisty i udać się na psychoterapię.

Dziecko uzależnione od telefonu – jak skutecznie pomóc?

Zgodnie z badaniami fonoholizm dotyka głównie osób urodzonych po 1995 roku. Szczególnie narażeni na niego są zwłaszcza najmłodsi, których technologia otacza od małego. Dziecko uzależnione od telefonu to coraz częściej występujący problem. Aby mu zapobiegać, warto ograniczać kontakt pociech z urządzeniami telefonicznymi. W zamian można pomóc mu rozwijać hobby i zainteresowania związane z aktywnością fizyczną lub artystyczną. Lepiej zapobiegać niż leczyć, jednak w przypadku, gdy uzależnienie jest już faktem, a objawy są widoczne, dla dobra dziecka warto skorzystać z porady profesjonalisty z zakresu leczenia uzależnień behawioralnych.