Depresja w pracy. Konsekwencje nadmiaru obowiązków

4 lipca, 2023

Depresja w pracy. Konsekwencje nadmiaru obowiązków

Udana kariera i rozwój zawodowy to dla wielu wyznacznik sukcesu oraz prestiżu społecznego. W czasach gdy najważniejsze są produktywność, ambicja i samorozwój, większość osób dąży do tego, aby jak najlepiej wywiązywać się ze swoich obowiązków. Awans czy podwyżka stają się ważniejsze niż zdrowie, zwłaszcza to psychiczne. Nadmiar zobowiązań i nadgodzin oraz stres związany z pracą mogą doprowadzić nie tylko do wypalenia zawodowego, ale nawet do depresji.

Wpływ pracy na życie człowieka

Znalezienie dobrze płatnej, satysfakcjonującej pracy to wciąż nie lada wyzwanie. Wpływa na to bowiem nie tylko wysokość wynagrodzenia czy rodzaj powierzonych nam obowiązków, ale także środowisko, w jakim pracujemy. Wiele zależy też od tego, jak traktują się współpracownicy oraz jakie podejście do swoich pracowników ma szef i może to przełożyć się na takie problemy, jak choćby depresja. Praca jest dużą częścią naszego życia i w znacznym stopniu wpływa także na codzienne samopoczucie oraz stan zdrowia – zarówno fizycznego, jak i psychicznego.

Depresja a praca

Nadmiar obowiązków zawodowych często może powodować stres. Jeśli ma on duże natężenie i utrzymuje się przez dłuższy czas, to może on doprowadzić nawet do depresji. Równie zgubne skutki może mieć wrogie środowisko pracy, a także mobbing. Wszystko to w znacznym stopniu wpływa na emocje oraz stan psychiczny pracownika, często doprowadzając go na skraj psychicznej wytrzymałości. Depresja wywołana przez pracę sprawia, że wykonywanie obowiązków zawodowych może okazać się niemożliwe.

Czy z depresją można pracować?

Rozwój chorób oraz zaburzeń psychicznych w większości przypadków utrudnia wypełnianie zawodowych zobowiązań. Nie ma jednak jednoznacznej odpowiedzi na to, czy z depresją można pracować. Wiele zależy od jej przebiegu, a także od stanu zdrowia osoby na nią chorej. Istnieją bowiem przypadki, w których codzienne funkcjonowanie jest możliwe. Dotyczy to między innymi depresji wysoko funkcjonującej, na którą może cierpieć nawet 40% osób chorych. Często jednak zaburzenie w znacznym stopniu utrudnia funkcjonowanie na co dzień. Przez problemy z koncentracją i nawiązywaniem oraz utrzymywaniem dobrych kontaktów z otoczeniem niezwykle trudno jest pracować. W takich przypadkach nawet najmniej wymagające obowiązki mogą okazać się zbyt przytłaczające.

Jak radzić sobie z depresją w pracy?

Każda choroba wymaga leczenia. Dotyczy to nie tylko tych schorzeń, które objawiają się fizycznie, ale również psychicznie. Rozwiązaniem problemu depresji przez pracę, zwłaszcza takiej, którą trudno już maskować, często może okazać się zwolnienie lekarskie od lekarza specjalisty – w tym przypadku psychiatry.

Leczenie depresji spowodowanej przez pracę

W czasie wolnym od wypełniania obowiązków zawodowych warto nie tylko odpocząć, ale także pomyśleć o dalszym leczeniu. Dobrym pomysłem będzie przede wszystkim zdecydowanie się na psychoterapię, która jest najskuteczniejszą i najbardziej polecaną formą leczenia depresji. W zależności od przypadku i stopnia nasilenia choroby niezbędna może okazać się także farmakoterapia – odpowiednio dobrane leki mogą sprawić, że z czasem osoba cierpiąca na zaburzenie depresyjne będzie mogła znów prawidłowo funkcjonować i pracować.