Czy można uzależnić się od środków nasennych i usypiających?
Uzależnienie definiowane jest jako choroba. Wyróżnia się jej dwa rodzaje: pierwszy, który polega na kompulsywnym zażywaniu substancji pomimo występowania negatywnych skutków, na przykład alkoholu, narkotyków czy nikotyny. Drugi wiąże się przymusowym i stałym wykonywaniem jakiejś czynności, do których zaliczać się mogą hazard, seks, zakupy czy nadmierne używanie telefonu lub komputera. Nałogowe zażywanie dotyczyć może także leków, potencjalnie nieuznawanych za niebezpieczne, na przykład tych wspomagających zasypianie i prawidłowy sen. Sprawdź, jak może się objawiać uzależnienie od środków nasennych i jak można je leczyć.
Czym jest uzależnienie od środków nasennych?
Środki o właściwościach usypiających i nasennych są powszechnie stosowane przez wielu ludzi na całym świecie. Popularne są one także w Polsce. Stosowane są głównie przez osoby borykające się z problemami z zasypianiem, płytkim i krótkim snem, a także bezsennością. Istnieje jednak cienka granica między zażywaniem ich w sposób kontrolowany a ich nadużywaniem. Wystarczy przekroczyć zalecany czas ich stosowania, który zazwyczaj wynosi nie dłużej niż od 2 do 4 tygodni, aby uzależnić od nich organizm. Dowiedz się, jak rozpoznać uzależnienie od leków nasennych, objawy i skutki uboczne ich stosowania.
Uzależnienie od leków nasennych – objawy
Uzależnienie od środków nasennych przede wszystkim objawia się silną i ciągłą potrzebą ich zażywania. Osoba ich nadużywająca może nie wyobrażać się sobie codziennego funkcjonowania bez nich. Brak leków o właściwościach usypiających może powodować strach i panikę, a także całkowicie przejmować kontrolę nad myślami człowieka uzależnionego. Komfort zapewnić może tylko odpowiedni zapas tego typu środków i możliwość nieprzerywanego zażywania ich. Leki nasenne uzależniają równie mocno pod względem psychicznym, jak i fizycznym. W momencie ich odstawienia mogą wystąpić przede wszystkim lęk, utrudniający codzienne funkcjonowanie i zaburzający rytm dobowy, ale także drżenie mięśni, zaburzenia krążenia, w skrajnych przypadkach nawet napady drgawkowe.
Jak leczyć uzależnienie od leków nasennych?
Osoba, która świadomie zadaje sobie pytanie, jak leczyć uzależnienie od leków nasennych, jest na dobrej drodze. Uświadomienie sobie skali problemu jest pierwszym krokiem. Leczenie odbywa się najczęściej w dwóch głównych etapach. Najpierw należy odstawić stosowane środki w sposób kontrolowany, zmniejszając dawki, aby nie doprowadzić do wywołania w organizmie, tzw. szoku metabolicznego. Często niezbędna jest pomoc specjalistyczna i kontrola lekarza w czasie trwania tego procesu. Następnie ważnym i w niektórych przypadkach koniecznym krokiem jest psychoterapia, która ma na celu odkrycie, co było powodem wystąpienia uzależnienia. Jego przyczyną mogą być różnego rodzaju zaburzenia, które można leczyć za pomocą terapii.
Znając definicję choroby, jaką jest uzależnienie od leków nasennych, objawy, które je zdradzają i skutki uboczne ich zażywania, można łatwiej je rozpoznać i rozpocząć leczenie. Wówczas z odpowiednim wsparciem i specjalistyczną pomocą pokonanie tego nałogu jest możliwe.