Bulimia – czym jest i jak się objawia?
Wśród przewlekłych zaburzeń odżywiania można wymienić kilka podstawowych rodzajów. Poza anoreksją groźna jest bulimia, której początków bliscy mogą nie zauważyć. Jakie ma przyczyny, objawy, a także jakie bywają jej skutki po latach od wyleczenia? Tego można się dowiedzieć z naszego artykułu. Zachęcamy do przeczytania wpisu, który pozwoli poszerzyć wiedzę o tej niebezpiecznej przypadłości.
Co to jest bulimia?
Inna nazwa zaburzenia to żarłoczność psychiczna, która dobrze oddaje jej charakter. Polega na naprzemiennym spożywaniu znacznych ilości pokarmu oraz wywoływaniu nudności. Schorzenie może prowadzić do poważnych konsekwencji dotyczących zarówno zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Objawy bulimii wyniszczają organizm, znacząco wpływając na jakość życia cierpiącej na nią osoby. Choroba wymaga leczenia, bo zwykle pacjent nie jest w stanie samodzielnie z nią sobie poradzić.
Podobnie jak ma to miejsce przy anoreksji, bulimię można podzielić na dwa główne typy: przeczyszczającą oraz nieprzeczyszczającą. Pierwsza opiera się na objadaniu się i prowokowaniu wymiotów lub biegunki. Człowiek z tym zaburzeniem używa różnych sposobów, aby pozbyć się jedzenia z żołądka. Może wkładać palce do gardła albo przyjmować środki farmakologiczne (leki na przeczyszczenie, moczopędne). Inna opcja to lewatywa. Drugi typ to głodówki lub restrykcyjne diety połączone z intensywnymi treningami.
Jak rozpoznać początki bulimii?
Aby móc walczyć zaburzeniami odżywiania, należy je poznać. W większości przypadków zapadają na nie kobiety, ponadto częściej dotyka młodsze osoby. Lekceważona choroba może przekładać się na szereg niekorzystnych objawów. Jeśli chodzi o początki bulimii, objawy mogą umknąć zapracowanym rodzicom czy partnerowi. Ich uwagę powinno zwrócić przede wszystkim częste odwiedzanie łazienki tuż po jedzeniu. Niepokojąca będzie także nerwowość bulimika, kiedy nie będzie miał możliwości skorzystania z WC.
Kolejna istotna kwestia, która powinna wzbudzić czujność bliskich, to epizody objadania czy wręcz obżerania się, po których nie następuje tycie. Niekiedy można przypadkiem „przyłapać” chorego w nocy przy lodówce, przy stole nad kubełkiem lodów etc. Momenty kompulsywnego spożywania pokarmu i przeczyszczania mogą odbywać się co jakiś czas. W skrajnych przypadkach bulimik przechodzi je kilka razy w tygodniu.
Różne mogą być przyczyny bulimii. Często wywołuje ją pragnienie poprawy wyglądu, ale u podłoża mogą leżeć też czynniki genetyczne, osobowościowe bądź rodzinne. Jeśli ktoś bliski zachorował, istnieje ryzyko, że dołączy do niego kolejny członek rodziny. Zaburzenia odżywiania dotykają ludzi chwiejnych emocjonalnie, impulsywnych, jak również podatnych na stres.
Jakie mogą być skutki bulimii po latach?
Choroba negatywnie oddziałuje zarówno na ciało, jak i psychikę bulimika. Im dłużej chory będzie zwlekać z leczeniem, tym większe poczyni spustoszenie w jego organizmie. Skutki bulimii po latach mogą odciskać się na całym życiu, nie tylko na wyglądzie. Nie chodzi tylko o ubytki szkliwa zębów, ranki na dłoniach, uszkodzenia przełyku oraz gardła. U bulimiczek mogą pojawić się zaburzenia miesiączki albo problemy z płodnością. Zachęcamy do śledzenia kolejnych wpisów o zaburzeniach odżywiania!