Alkoholizm kobiecy. Jak go rozpoznać i czym różni się od męskiego alkoholizmu?

22 sierpnia, 2023

Alkoholizm kobiecy. Jak go rozpoznać i czym różni się od męskiego alkoholizmu?

Niegdyś myślano, że nałogi dotykają jedynie płeć męską. Dziś wiadomo, że to nieprawda, jednak objawy alkoholizmu u mężczyzn wyglądają inaczej niż u kobiet. Czym się różnią, a przede wszystkim skąd ten podział? Na tę chorobę może zapaść każdy, bez względu na wykonywany zawód, stan konta czy wiek. Zapraszamy do zapoznania się z naszym najnowszym wpisem, który poświęciliśmy temu zagadnieniu.

Czy alkoholizm ma płeć?

Problem nałogu alkoholowego może dotyczyć każdego. W społeczeństwie wciąż pokutuje obraz niechlujnie ubranego bezrobotnego, który stoi pod sklepem i pyta o drobne. Alkoholizm miewa oblicze zamożnego biznesmena lub właścicielki dużej firmy. Może powstać na bazie współuzależnienia przy pijącym członku rodziny, ze stresu, braku perspektyw na poprawę sytuacji życiowej czy poczucia beznadziei. U jego źródła mogą leżeć czynniki genetyczne lub środowiskowe. Osoby podatne na wpływy otoczenia, bardziej emocjonalne uzależniają się szybciej.

Choroba alkoholowa u kobiet

Nadużywanie trunków wysokoprocentowych wygląda inaczej u obu płci między innymi z powodu różnic biologicznych. Jeśli chodzi o alkoholizm kobiecy objawy widać po krótszym czasie. U płci żeńskiej w organizmie jest mniej wody. Ta sama ilość alkoholu wypita przez kobietę i mężczyznę na nią zadziała szybciej, a przede wszystkim intensywniej. Na większą uciążliwość symptomów wpływa też estrogen. Po zakrapianej imprezie ona może cierpieć na kaca, podczas gdy jej towarzysz nie odczuje zbytniej różnicy w nastroju.

Nie tylko objawami alkoholizm kobiecy różni się od męskiego. Panie popadają w uzależnienie, bo chcą uciec w ten sposób od problemów, a jednocześnie picie wywołuje u nich wstyd. Powstaje błędne koło, bo alkoholiczkom trudno się zwrócić o pomoc. W społeczeństwie wciąż panuje większe przyzwolenie na nałóg u mężczyzn. Widok pijanego imprezowicza nie budzi takich kontrowersji jak upojonej imprezowiczki. Kobieta czuje, że zostałaby napiętnowana, gdyby ktoś odkrył jej „sekret”.

Jak wygląda alkoholizm mężczyzn?

To, co łączy pociąg do alkoholu u obu płci, to traktowanie go jako metody zwalczania stresu. Jeśli nie umiemy sobie z czymś poradzić, poprzez picie chcemy zapomnieć o kłopotach. Przypomina to nieco zamykanie oczu i udawanie, że czegoś nie ma. Co jest szczególnie niepokojące, alkoholizm mężczyzn oraz kobiet nie tylko nie pomaga odciąć się od trudności. Tworzy kolejne, które mogą przerosnąć uzależnionego człowieka.

Wielu panów pije w towarzystwie, żeby się dobrze bawić. Dopóki choroba się nie rozwinie, nie ukrywają sympatii do trunków, bo nie dostrzegają zagrożenia. U kobiet jest inaczej – one często zaglądają do butelki w ukryciu. Tym trudniej bliskim się zorientować, że ich mama, żona czy przyjaciółka ma poważny problem z alkoholizmem.

Jak rozpoznać kobiecy alkoholizm?

U alkoholiczek dochodzi do zmian trybu życia oraz wahań nastroju. U pijących zmienia się też aktywność umysłowa, a jeśli nałóg przejmuje kontrolę, pojawiają się zmiany w wyglądzie. Pierwsze objawy można przegapić, ale później opuchlizna twarzy, szara cera czy zżółknięcie białek oczu są widoczne od razu. Zachęcamy do czytania kolejnych wpisów poświęconych nałogom oraz ich konsekwencjom dla zdrowia i psychiki.