5 substancji, od których najczęściej uzależnia się młodzież

2 stycznia, 2023

5 substancji, od których najczęściej uzależnia się młodzież

Problem uzależnienia od różnych substancji nie dotyczy tylko dorosłych. Równie często dotyka on także młodzieży. Człowiek jest wówczas o wiele bardziej podatny na wpływy, zwłaszcza rówieśników. Chęć dopasowania się do innych oraz zaimponowania im często jest silniejsza niż zdrowy rozsądek i prowadzi do sięgania po używki, takie jak alkohol, papierosy czy narkotyki. To zmora nie tylko dla młodych osób, ale także ich rodziców i opiekunów. Przekonaj się, które środki uzależniające są najbardziej rozpowszechnione wśród młodzieży.

Środki uzależniające

Słysząc nazwę „środki uzależniające”, większość osób pomyśli o narkotykach, takich jak heroina czy kokaina, oraz siejących postrach wśród rodziców nastolatków, dopalaczach. Są to słuszne skojarzenia, jednak do tego typu substancji zaliczają się także te o wiele powszechniejsze – alkohol i nikotyna. Dostęp do nich jest znacznie łatwiejszy, dlatego bardzo często są one pierwszymi używkami, po które sięga młodzież. Powszechna dostępność czy łatwość w pozyskaniu danej substancji nie jest  jednak problemem dla młodych ludzi, którzy często pozyskują je, w tym także narkotyki, również twarde, z różnych źródeł bez większych problemów. Nie należy więc lekceważyć żadnego z wymienionych środków.

Najbardziej uzależniające substancje – alkohol i nikotyna

Niezmiennie od lat alkohol i nikotyna znajdują się na szczytach list najbardziej uzależniających substancji wśród osób dorosłych i młodzieży w różnym wieku. Ze względu na powszechność tych używek, rodzice często lekceważą alarmujące sygnały i mogą przegapić moment, kiedy ich dziecko wpada w nałóg. Świadomość, że alkoholizm jest chorobą, którą należy leczyć, rośnie, jednak nadal nie jest na odpowiednim poziomie. Jednak wśród 5 najbardziej uzależniających substancji poza alkoholem i nikotyną należy wymienić także kokainę, heroinę i barbiturany.

Nie kokaina, a heroina – najbardziej uzależniający narkotyk wśród młodzieży

Wydawać by się mogło, że kokaina czy heroina ze względu na swoją cenę są niedostępne dla młodzieży. Nie jest to do końca prawdą. Obok alkoholu i nikotyny to najbardziej uzależniające narkotyki wśród nastolatków. O ile kokaina jest droższa, o tyle heroina to nie tylko w porównaniu do niej tańsza używka, ale również taka, która posiada wiele odmian w niższych cenach, wśród nich wymienić można polski „kompot”. Substancje tego typu są szczególnie niebezpieczne dla młodzieży ze względu na ich przystępność cenową. Ten najbardziej uzależniającego narkotyk może występować w niższej cenie z uwagi na występowanie w nim składników złej jakości, w tym także różnych niebezpiecznych zanieczyszczeń. Mogą wywoływać one nie tylko silne uzależnienie, ale także niezwykle szkodliwe dla zdrowia i życia skutki uboczne.

Łatwo dostępne – barbiturany

Czasem nie zdajemy sobie sprawy, że najbardziej uzależniające substancje, mamy we własnym domu. Tak jest w przypadku barbituranów, będących składnikiem wielu środków uspokajających i usypiających. Młodzież ma do nich szczególnie ułatwiony dostęp – często może pozyskać je za darmo z domowej apteczki. Warto kontrolować składy kupowanych leków, ponieważ znajdujący się w nich barbituran jest substancją silnie uzależniającą.